a a a
2017-06-17

Koncert serbskiego chóru "Moisey Petrovich"

W środę 28 czerwca o godz. 18.00 w cerkwi Hagia Sophia odbędzie się koncert chóru "Moisey Petrovich" w ramach tegorocznego VI Festiwalu Kultury Serbskiej w Białymstoku VIDOVDAN.

 

Wybitny i ceniony na całym świecie chór bizantyjski im. Moiseya Petrovicha i Towarzystwo Krzewienia Dziedzictwa Muzycznego z Belgradu zajmuje się studiami oraz wykonywaniem w autentycznym stylu bałkańskiej tradycyjnej muzyki. Korzenie tej wyjątkowej muzycznej kultury sięgają do zródeł prawosławnej duchowości, do cywilizacji Bizancjum, która obejmowała obszar większy od Cesarstwa Bizantyjskiego i której wpływy trwają nadal nawet po jego upadku.

Dyrygentem chóru jest Nikola Popmihajlov, który ukończył Narodowe Konserwatorium w Belgradzie (bizantyjska muzyka cerkiewna) oraz historię na Wydziale Filozofii. Pełni on funkcję protopsalty w cerkwii św. Archanioła Gabriela, prowadzi serbski bizantyjski chór "Moisey Petrovich", a także jest wykładowcą w Szkole śpiewu liturgicznego im. Moisey Petrovich. W latach 2003-2008 pracował jako wykładowca na Wydziale Teologii w Belgradzie, natomiast w latach 2009-2015 był wykładowcą w Akademii Muzyki Prawosławnej w Petersburgu. Jest autorem pierwszego serbskiego podręcznika do muzyki bizantyjskiej (Vodic za pojce kroz savremenu neumsku notaciju) wydanego w 2007 roku oraz współautorem pierwszego podręcznika do muzyki bizantyjskiej dla seminariów i prawosławnych szkół średnich (Osmoglasnik – Staro srpsko pojanje) wydanego w 2011 r.

 

serwisy internetowe strony internetowe